"Az első negyedévi eredmények jobbak az elemzői várakozásoknál. A válság hatásai ellenére – amelyek kissé késve gyűrűztek be az energiaszektorba – sikerült csaknem a tavalyi szinten tartani a nyereségünket. A válság az alacsonyabb energiaárakban is éreztette a hatását, és mivel a CEZ általában előre köti meg a szerződéseit egyéves vagy annál hosszabb időtartamra, a jelenlegi árnövekedés nem fogja nagyban befolyásolni az idei év eredményét. Ennek megfelelően nem módosítottuk az idei évre vonatkozó profit-várakozásainkat, amelyek éves összehasonlításban 15 százalékos csökkenést tartalmaznak. Továbbá egészen bizonyosan nem fogjuk csökkenteni a NEW VISION nevű stabilizációs és konszolidációs program végrehajtásának ütemét, mivel csak ennek segítségével tudjuk teljes körűen kihasználni az energiapiac által a jelenben és a jövőben kínált lehetőségeket." - nyilatkozta Martin Roman, a CEZ igazgatóságának elnöke és a vállalat vezérigazgatója.
Az idei évben az alacsonyabb energiaárak jelentik az egyetlen, a CEZ Csoport pénzügyi eredményét negatívan befolyásoló hatást. További tényezőként említhető két újonnan bevezetett adónem: a kibocsátási engedélyekre kivetett adományadó, illetve a fotovoltaikus erőművekben előállított villamos energiára kivetett forrásadó. A CEZ-nek ezen kívül meg kell küzdenie az euróval szemben felértékelődő cseh korona problematikájával is, mivel árbevételének legnagyobb része euróban keletkezik.
Ezeket a kedvezőtlen tényezőket ellensúlyozta a romániai szélerőművekben megtermelt energia. Ebben az országban a CEZ Csoport egy hatalmas, több erőműből álló komplexumot üzemeltet, amelynek egy része jelenlegi is építés alatt áll. Növekedett továbbá a CEZ Csoport fotovoltaikus erőműveiben előállított villamos energia mennyisége, és az idén kis mértékben ellensúlyozni fogja a 2009-es alacsonyabb elosztási tarifákat. Az albán elosztási piacon végrehajtott költségcsökkentő intézkedések szintén segítettek.
A CEZ Csoport csehországi erőműveiben előállított energia mennyisége éves összehasonlításban 4 százalékkal csökkent, ám a teljes évre 4 százalékos emelkedést várunk. Ugyanakkor az azonnali piacon tapasztalható magasabb energiaárak miatt 5 százalékkal növeljük a széntüzelésű erőműveinkben előállított energia mennyiségét, amely mutató az első negyedévben egyébként 8 százalékos csökkenést szenvedett el. Az atomerőműveinkben éves összehasonlításban várt 5 százalékos termelésnövekedés elsősorban a rövidebb tervezett üzemszüneteknek illetve a Dukovany atomerőmű nagyobb rendelkezésre állásának tudható be.
A Cseh Köztársaság CEZ által becsült energiafelhasználása elhanyagolható mértékben, 0,5%-kal csökkent az első negyedévben. A hőmérsékleti korrekciók elvégzését követően – mivel az idén kedvezőbben alakult a hőmérséklet, mint az előző év azonos időszakában – a fogyasztás 1 százalékos növekedést mutat.
A teljes közép-európai energiapiacot érzékenyen érintette több német atomerőművi reaktor kényszerű leállítása, amelyek teljes beépített teljesítménye 7GW-ra tehető. Az energiaárak mellett ezek a leállások is fluktuációkat idéztek elő a német átviteli rendszerben. A dél-németországi keresletet nem lehet a közeli forrásokból kielégíteni, így egyre több villamos energiát kell északról szállítani, ahol hatalmas szélerőmű-kapacitás került kiépítésre, illetve további beruházások is folynak, elsősorban a tengerparti régiókban. Az Észak- és Dél-Németországot összekötő villamos energia átviteli rendszer kapacitáshiánya miatt nehézkes a Németországon belüli áramszállítás; ezért Németország egyre növekvő mértékben importál a környező országokból, köztük a Cseh Köztársaságból.
Táblázat: A CEZ Csoport 2011. első negyedévi pénzügyi eredményei
(milliárd CZK) | éves változás %-ban | |
---|---|---|
Üzemi árbevétel | 56,8 | + 5 % |
EBITDA (kamatszolgálat, adózás, értékcsökkenés és amortizáció előtti eredmény) | 26,6 | - 3 % |
Adózott eredmény | 17,2 | - 2 % |