A tranzakciót tegnap zárták le. A partner együtt vásárolta meg a SEDAS török forgalmazó társaságot még az idei év februárjában az Akcez közös vállalaton keresztül. A fent említett tranzakció vonatkozásában a CEZ az Akcez-ben birtokolt részesedéséből 22.5 százalékot értékesített az Akkök csoport részére 68 millió USD-ért. Ez a tranzakció azonos mértékű, 50:50 százalékos befolyást eredményezett az Akcez társaságban mindkét partner– a CEZ csoport és az Akkök csoport számára.
Eva Novakova
sajtótisztviselő, CEZ, a. s.
Melléklet:
Az Akenerji célja az, hogy a török energiapiacon az egyik legjelentősebb szereplővé váljon. Azáltal, hogy megnövelte a jelenlegi beépített teljesítményt 496 MW-tal,valamint a megújuló energia befektetéseket 390 MW-tal, az Akenerji az elektromos energia-termelő kapacitását azáltal növeli, hogy a különböző típusú erőműveknek tulajdonít jelentőséget; ily módon a társaság egyrészt csökkenti a termelési költségeit, másrészt továbbra is jelentős mértékben hozzájárul az országban az elektromos árami iránti kereslet kielégítéséhez. A CEZ csoporttal együtt az Akenerji azt tervezi, hogy öt év alatt eléri a 3.000 megawatt beépített teljesítőképességet. Egy ilyen mértékű növekedéshez mintegy 3 milliárd dollár értékű tervezett befektetés szükséges.
Törökország 70 millió lakosával Közép-Európa egészéhez hasonlítható. Az elektromos áram iránti kereslet 2007-ben elérte a 190 TWh-t. Figyelembe véve az alacsony fejenkénti energiafogyasztást (amely 2005-ben az EU államok átlagos energiafogyasztása 30 százalékának felelt meg) a gyors urbanizációt, a növekvő népességet (a török népesség átlagéletkora csak 27.3, míg az EU-ban 38.5) és a gyorsuló gazdasági növekedést, az elektromos energiafogyasztás várhatóan az elkövetkező években gyorsan növekszik majd. Az elektromos energia fogyasztása az előrejelzések szerint évente mintegy 6 - 8 százalékkal növekszik ma és 2016 között, míg az EU államokban ugyanez a növekedés éves szinten mintegy 2 – 3 százalék.
A török hálózat-üzemeltető a TEIAS becslései szerint Törökországnak évente 2500-3800 MW áramtermelő kapacitást kell építenie, vagyis 2020-ig mintegy 50,000 MW-nyi kapacitást, amennyiben fedezni kívánja a gyorsan növekvő energiafogyasztást.