A Fantanele és a Cogealac erőművek a Dobrogea provinciában találhatók Constanzától északra, mintegy 17 kilométerre a Fekete-tengertől. A projekt több fázisban kerül majd megvalósításra. Az első fázisban 347.5 MW-os, 139 GE 2.5xl, 100 méter középpont-magasságú, és 99 méter rotor-átmérőjű turbinák fognak megvalósulni 2.5 megawatt kapacitással, amelyek 2009 végén lépnek működésbe. A második, 252.5 MW kapacitású fázis 2010. végére fog elkészülni. Az építkezés a következő hónapban kezdődik. A szélsebességek kitűnőek, és a projekt helyét körültekintően választották ki a környezeti hatás minimalizálása érdekében. A szélerőmű-park a megújuló energiapiac megközelítőleg 30 százalékát fogja képviselni Romániában (beleértve a nagy vízerőműveket is), amikor teljes kapacitással működni kezd. Romániában ez az első jelentős szélerőmű projekt, amely megvalósul, mivel a jelenleg működő szélerőművek mindössze 7 MW áramot tudnak termelni.
"Ezzel a szélerőmű projekttel megerősítjük a CEZ Csoport pozícióját Romániában és kiterjesztjük a tevékenységünket az áramtermelő szektorban. A projekt minden szükséges licenccel és engedéllyel rendelkezik, beleértve a garantált hálózati összeköttetést. Az első szakasz berendezéseire vonatkozó szerződéseket már teljes mértékben megkötötték. Az egyik stratégiai intézkedésünkkel összhangban fektetünk be a megújuló energiaforrásokba, amelyet azért hoztunk, hogy így reagáljunk az EU által elfogadott energia – klíma csomagra. Ezen felül arra koncentrálunk, hogy termelési portfóliónkat kiegészítsük földgáz-tüzelésű erőművekkel és nukleáris erőművekkel, amelyek egy másik utat jelentenek a széndioxid kibocsátás csökkentésére irányuló célok eléréséhez," nyilatkozta Martin Roman, a CEZ igazgatóságának elnöke és vezérigazgatója.
A CWP fogja a szélerőmű-park építését irányítani, amelyet vezető építőipari cégek kiviteleznek majd. A projekt minden kapcsolódó technikai elemét (transzformátorokat, kábeleket, stb.) megrendelték, és időben meg fognak érkezni a helyszínre annak érdekében, hogy az erőmű az ütemtervek szerint megkezdhesse a működését.
Mark Crandall, a CWP Elnöke és alapítója kijelentette, hogy a "CWP-t rendkívül lelkesíti a romániai piacban rejlő potenciál, mióta több mint két éve elkezdték itt a fejlesztéseket, és nagyon örülünk, hogy a CEZ-ben olyan partnerre találtunk, amely osztja e különleges projekttel és e különleges országgal kapcsolatos lelkesedésünket – a CWP vezetése és részvényesei számára a legnagyobb örömöt az hozhatja, ha látják, amint ez az úttörő jelentőségű projekt megvalósul és átalakítja a megújuló román energia-piacot."
Eva Novakova, sajtófőnök, CEZ, a. s.
Megjegyzés a szerkesztők számára
Continental Wind Partners LLC
A CWP 2006-ban jött létre azzal a céllal, hogy Romániában és Lengyelországban szélerőművek fejlesztését finanszírozza. Azóta kiterjesztette tevékenységét más európai országokra, valamint Ausztráliára és Új-Zélandra is. A CWP projektjei jelenleg meghaladják a 4.500 megawatt kapacitást, melyek különböző fejlesztési fázisban lévő szélerőművekhez kapcsolódnak, és a társaság lendületesen folytatja a terjeszkedést a helyi fejlesztőkkel kialakítandó új partneri kapcsolatok révén.
A CWP a helyi partnereivel együtt szerzi meg a földterületekhez kapcsolódó jogokat, méri fel és elemzi a szél-erőforrásokat, tervezi meg a szélerőműveket és szerzi be a tervezéshez szükséges beleegyezéseket, választja ki és szerzi be a turbinákat, illetve az egyéb szükséges berendezéseket. Ezen kívül tanulmányozza a potenciális helyszíneken várható környezeti hatásokat, hosszú távú a termelt áramhoz kapcsolódó értékesítési megállapodásokat ír alá, és elvégez minden egyéb feladatot, amelyek egy felépíthető szélerőművet eredményeznek.
További információért kérjük, látogassa meg a www.continentalwind.com webhelyet.
A CEZ-ről
A CEZ Európa vezető energetikai társasága, amelynek megközelítőleg 7 millió ügyfele van, áramtermelő portfóliója pedig 14 300 MW beépített teljesítőképességgel rendelkezik. Piaci tőkésítése meghaladja a 30 milliárd Eurót. Részvényeivel a prágai és a varsói tőzsdén kereskednek. Központja a Cseh Köztársaságban található, de ezen kívül a CEZ Csoport Közép- és Délkelet-Európa CSEE) 10 országában tevékenykedik.
Bulgáriában a CEZ tulajdonában van egy 1.9 millió ügyfelet árammal ellátó forgalmazói rendszer, valamint a legnagyobb széntüzelésű erőmű, amely Várnában található. A szomszédos Romániában a CEZ 1.4 millió ügyfelet lát el elektromos árammal. A CEZ Csoport tulajdonában van két lengyelországi áramtermelő társaság. A CEZ Közép- és Délkelet-Európa minden országában élénk áramkereskedelmet folytat A CEZ és a Magyar Olaj és Gázipari társaság, a MOL 2007. decemberében stratégiai szövetséget kötött, amely a gáztüzelésű áramtermelésre koncentrál. Nemrégiben a CEZ a török Turkish Akkök Csoporttal létrehozott konzorciumon keresztül megnyert egy, a török forgalmazó társaság, a Sedas irányítására kiírt tendert.
További információ a www.cez.cz webhelyen érhető el.