A CEZ Csoport 42,6 milliárd cseh koronára emelte az ez évre várt konszolidált nettó nyereség becsült értékét, valamint az EBITDA értéket 74.4 milliárdra emelte (a korábbi a nettó nyereség 41.4 milliárd korona volt, míg az EBITDA esetében a korábbi érték 73.4 milliárd korona volt), nagyrészt a még számlázatlan villamos energia pontosított becslése nyomán.
„Az összesített eredményt különleges hatások befolyásolják - ilyen az adóreform hatása, mely több, mint 3 milliárd cseh koronát jelent a halasztott adókra vonatkozó alacsonyabb adókulcsok, valamint a számlázatlan villamos energia becslésének megváltozása miatt“ jelentette ki Petr Vobořil, a pénzügyi osztály igazgatója.
Ugyanakkor a szokásos üzleti tevékenység (az ilyen üzleti tevékenységet nem befolyásolják különleges hatások) eredménye 37.3 milliárd korona nettó nyereség, ami a termelés és a nagykereskedelmi árrés növekedésének, a karbantartás optimalizálásának és az egyéb működési költségek csökkentésének köszönhetően bőven ellensúlyozza a meleg időjárás miatt az elosztói tevékenységben bekövetkezett csökkenéseket.
Ezen kívül a CEZ Csoport bejelentette a jövő évre várt nyereség összegét is. Várakozásaik szerint a nettó nyereségük 46.6 milliárd koronára fog emelkedni, míg a kamatok, adózás és értékcsökkenési leírás előtti eredmény (EBITDA) összege 85.5 milliárd korona lesz. A CEZ üzleti eredményeinek további javulását fogja eredményezni a nukleáris erőművek termelésének tervezett növelése, az ehhez kapcsolódóan bővülő energiaértékesítés, a villamos energia nagykereskedelmi árának emelkedése, a hatékonyságnövelő program előrehaladása nyomán javuló költséggazdálkodás, valamint az alacsonyabb adóterhek.
Hosszú távon a CEZ stabil eredményeket fog elérni, és ezzel egyidejűleg az eladósodottságának javításával optimalizálja tőkeszerkezetét . Bár az eszközök felújítása és ehhez kapcsolódóan a pénzügyi eszközök igénybe vétele elkezdődött, a vállalategyesülések és felvásárlások területén a kiadások időben elmozdultak annak következtében, hogy az akvizíciók már nem a privatizációra, hanem fejlesztési projektekre koncentrálnak, amelyeknél a pénzügyi forrásokat egy későbbi időpontban és hosszabb időszakra használják fel.
A fenti tények figyelembevételével a CEZ, a. s. Igazgatósága úgy döntött, hogy az osztalék kifizetésének mértékét a nettó nyereség jelenlegi 40-50 százalékáról annak 50-60 százalékára emeli, amennyiben különleges hatások nem befolyásolják azt, a 2008. évi üzleti terv magasabb osztalékszinttel számol.
A CEZ 2007. december 17-én a folyamatban lévő részvényvisszavásárlási program keretében visszavásárolta részvényeinek 7.92 százalékát, és ily módon közelít az előírt 10 %-os limithez.
A CEZ összes részvényének mintegy 0.5 százalékának megfelelő részvénymennyiség, amely a társaság tulajdonában volt a visszavásárlási kezdeményezést megelőzően, kötelezettséget jelent a társaság számára az opciós program miatt. Ugyanakkor a CEZ vezetése a saját részvények visszavásárlási programjának időtartama alatt nem gyakorolta opciós jogát. A társaság megítélése szerint az év elején lehet megfelelő időszakot találni az opció legalább egy részének lehívására annak érdekében, hogy a CEZ a visszavásárlási célként megállapított 10 százalékos határt elérhesse. A társaság ezért fel függeszti a részvények visszavásárlását egy megközelítőleg négy hetes időszakra, amely 2007. december 22-én kezdődik, a visszavásárlások január negyedik hetében kezdődnek majd újra.
Tárgyalások a MUS társasággal
Az elmúlt hetekben információk jelentek meg arról, hogy a CEZ tárgyalásokat folytat a MUS tulajdonosaival a bányatársaság esetleges felvásárlásáról. Valóban történt néhány kezdeti megbeszélés, azonban eddig semmi eredmény nem született. Ezzel szemben a tegnapi napon a CEZ visszavonta minden ajánlatát és a tárgyalások visszatértek a kezdeti ponthoz, mivel a MUS tulajdonosai új javaslatok bemutatását jelentették be.
A CEZ feltételezi, hogy a MUS esetleges akvizíciója a J&T csoporttal együttműködésben mehetne végbe, mivel ez az egyetlen olyan csoport, amely érdekeltséggel rendelkezik a Vršany bányában, és kulcsfontosságú szerepet játszik a szénbányászati üzemek modernizálási terveinek kialakításában. A CEZ feltételezi, hogy ez a megoldás a gazdasági verseny védelmét szolgáló elveket is ki fogja elégíteni.