A Közgyűlés jóváhagyta, hogy a társaság vásárolja vissza a saját törzsrészvényeiből maximum 59 221 084 darabot 2007. április 23-i kezdettel.
A CEZ a két legnagyobb cseh brókercéget – a WOOD & Company Financial Services, a.s.-t és a Patria Finance, a.s.-t a bízta meg vásárlások lebonyolításával. A részvények visszavásárlása a szabályozott piacokon történt, ahol a részvényeket jegyezték (Prága, Varsó), és különösen egy meg nem nevezett piacon, hogy elkerüljék a társaság részvényeseinek diszkriminálását.
A részvények visszavásárlásának az oka a társaság nem hatékony tőkestruktúrája és az adósságok-saját eszközök nem megfelelő aránya. A visszavásárlás időzítését ezen kívül befolyásolta a cseh kormány 2007. március 19-én hozott azon döntése, hogy a CEZ részvényei egy részét értékesíti a tőkepiacon. A cseh kormány nyilvánosságra hozott szándéka érdekes lehetőséget biztosított arra, hogy a CEZ részvények visszavásárlását olyan módon lehessen lebonyolítani, ami mind a társaságok mind a részvényesek számára előnyös.
Az idei év áprilisában a CEZ Igazgatósága kimondta, hogy a Részvény visszavásárlási program elérte a célját, vagyis a CEZ Csoport tőkestruktúrájának a javítását. A tavalyi évben a nettó adósság (adósságok –likvid eszközök) és az EBITDA aránya 0.3 -ról 1.0-re emelkedett (figyelembe véve a MOL-ban részesedés szerzésére felvett, megközelítőleg 15 milliárd CZK értékű hitelt, amelyet idén januárban fogadtak el).
Az Igazgatóság be fog nyújtani a Közgyűlés részére (2008. május 21-én tartották) egy javaslatot arra vonatkozóan, hogy a visszavásárlással megszerzett részvényeket vonják be, kivéve az opciós rendszerben részt vevő tagok részvényeit. Amennyiben a részvények bevonását a Közgyűlés jóváhagyja, azt a kereskedelmi szabályok szerint a lehető legrövidebb időn belül végre fogják hajtani. A saját részvények bevonása nem befolyásolja a CEZ gazdasági eredményeit. Azonban jelentős mértékben javítani fogja a társaság részvényenkénti mutatószámait.
Az Igazgatóság azt is kimondta, hogy a jelenlegi tőkestruktúra még mindig több, mint elegendő lehetőséget biztosít arra, hogy a társaság tovább folytassa a terjeszkedési stratégiáját. Jelenleg a CEZ számos akvizíción illetve fejlesztési projekten dolgozik, amelyeket a jelenlegi le nem kötött adósság-kapacitásból kíván finanszírozni, és amelyről a nyilvánosságot folyamatosan tájékoztatják. Mi több, az előkészítés fázisában lévő illetve tervezett projektek némelyike olyan összegekhez kapcsolódik, amelyek a projektek elkezdését követően jó néhány évvel később fognak jelentkezni. Következésképpen ezeknek a projekteknek nem kell optimális tőkestruktúra megfelelő ütemű kialakítását eredményezniük, amennyiben azok némelyike nem határidőben, vagy nem a tervezett volumenben valósul meg. A Hatékonyság Program kezdeményezéssel összhangba hozott intézkedések és másrészt a növekvő árutőzsdei árak miatt a társaság működési bevételeiből származó szabad cash flow terv növekedett.
Mindezek alapján az Igazgatóság úgy gondolja, hogy ésszerű lenne kihasználni a tőkestruktúra optimalizálását eredményező további lehetőségeket egy második részvény visszavásárlással. Ezért az Igazgatóság a Közgyűlés napirendjére tűzte a döntéshozatalt a társaság saját részvényeinek további 10 százalékának a potenciális visszavásárlásáról. Az előző évtől eltérően a CEZ nem feltételezi, hogy a második részvényvásárlási program ugyanolyan szabályosan hajtható végre, mint az előző. A visszavásárlás időzítését és kiterjedését a pénzpiacok jelenlegi fejleményei, a rendszeresen frissített cash-flow előrejelzés, a befektetési lehetőségek időbeli kiterjedése, a CEZ szükségletei és a jogszabályok előírásai fogják meghatározni.