A tárgyalások 2009. júniusa óta folytak, amikor a CEZ élt a 2005. évi privatizációs ügylet alapján rendelkezésére álló lehívási opcióval mind a Fondul Proprietatea S.A., mind az Electrica S.A. felé, - akkor a CEZ sikeresen megvásárolta az Electrica Oltenia részvényeinek 50 százalékát. Az EU törvények keretein belül az Electrica Oltenia volt az első társaság, amely 2007. márciusában a romániai árampiacon megvalósította a a tevéknységek szétválasztást, vagyis a CEZ Distributie és a CEZ Vanzare utódtársaságokon keresztül elkülönítette az elektromos áram elosztását annak forgalmazásától.
A Fondul Proprietatea társasággal lebonyolított sikeres tranzakció nyomán a CEZ mindkét társaságban mintegy 81 százalékos tulajdonrésszel rendelkezik. Tárgyalások folynak a fennmaradó kisebbségi részvénycsomag megvásárlásáról annak tulajdonosával, az Electrica S.A. társasággal. E tárgyalások várhatóan október elején zárulnak le, s sikeres kifejlet esetén a CEZ mindkét társaságban 100 százalékos tulajdonrészt birtokol majd.
A CEZ 2005. óta működik Romániában, amikor megnyerte a legnagyobb romániai áramforgalmazó társaság, az Electrica Oltenia 51 százalékos részvénycsomagjának privatizációjára kiírt tendert.
A CEZ különösen a tavalyi évben fokozta tevékenységét a román piacon, amikor megnyerte a Galati erőmű modernizációjára és egy új CCGT blokk építésére stratégiai partnerek számára kiírt tendert. A CEZ ezen kívül 9.15 százalékos részesedést szerzett és tulajdonostárssá vált a vegyes vállalatban , s így részt vesz a Cernavoda-i nukleáris erőmű 3. és 4 blokkjainak építésében.
Ezen kívül a CEZ Csoport Romániában építi a legnagyobb európai szélerőmű parkot – a Fantanele és Cogealac szélerőműveke, melynek beépített kapacitása eléri majd a 600 MW-ot. A CEZ Csoport tervei szerint 1.1 milliárd eurót fektet be ebbe a projektbe.