A ČEZ idén februárban kezdett el kereskedni a TES Praha a.s.-szel, miután megkötött vele egy sztenderd EFET keretszerződést. Európában jellemzően ilyen szerződések alapján zajlanak az energia ügyletek, azaz a kibocsátási egységek kereskedelme.
A TES Praha a.s. az EUA egységek kereskedési koncepciójáról azt nyilatkozta, hogy ennek keretében használja ki az ágazatban a tanácsadási szolgáltatások nyújtása során kiépített kapcsolatait oly módon, hogy az iparág képviselőinél kihasználatlanul maradt kibocsátási egységekkel kereskedik.
Februárban és márciusban több jelentéktelen tranzakcióra került sor. Áprilisban azonban megugrott a TES által kezdeményezett tranzakciók volumene, ami már nem volt összeegyeztethető a TES Praha korábbi nyilatkozatával (tehát hogy a cseh energiaiparban kihasználatlanul maradó egységekkel kereskedik). Emellett a TES Praha által alkalmazott kereskedési módszer szokatlanná vált a ČEZ kereskedői számára. Ezért megkezdtük a kérdéses tranzakciók intenzív vizsgálatát, és végül a teljes dokumentációt benyújtottuk az adóhatóságnak.
A gyanúnk szerint itt csak a kibocsátási egységekkel űzött csalásról lehet szó, amelyet az EU több tagországában is engedélyezett azonnali tranzakciók tesznek lehetővé.
A ČEZ, a. s. 2005 óta kereskedik kibocsátási egységekkel az európai piacon. A kibocsátási egységekkel egyrészt az egységeket felhasználó erőműveink igényeinek a kielégítése érdekében, másrészt pedig tisztán kereskedési céllal kereskedünk. A kibocsátási egységekkel a szervezett EEX és ECX tőzsdéken kereskedünk határidős termékek formájában.
Ladislav Kříž, a ČEZ szóvivője