Az első, FE-28 számú turbina üzembe helyezésével vette kezdetét a teljes projekt első szakasza, amely összesen 139 turbinából fog állni. A turbinákat fokozatosan fogják üzembe állítani és a hálózatra kapcsolni az elvégzett tesztek eredményei és a helyszín időjárási viszonyai függvényében. A projekt második szakasza (101 turbina) Cogealac közelében fog megvalósulni, a tervezett ütemezés szerint egy évvel később.
Az elmúlt héten a román átviteli hálózati engedélyes, a Transelectrica rácsatlakoztatta a fő alállomást az elektromos gerinchálózatra. Ezt követően üzembe helyezték a négy tervezett 110/33 kV-os transzformátorállomás közül az elsőt, majd a GE, a CEZ és a Transelectrica összehangolt tesztjeit követően a projekt első turbinája megkezdte a villamos energia betáplálást a hálózatba.
Mostanra már több mint száz turbina teljes körű kivitelezése megtörtént a projekt első szakaszának keretében, és ezek hálózatra történő becsatlakoztatása is folyamatosan zajlik. A kivitelezési munkálatokkal párhuzamosan az új turbinákon számos tesztet végeznek el, majd fokozatosan csatlakoztatják őket a hálózathoz. Az év végéig valamennyi turbina megbízható és biztonságos energiát fog termelni.
A CEZ Csoport összességében 1,1 milliárd eurót fektet be a legnagyobb európai szárazföldi szélerőmű beruházásba, amely Románia Dobrudzsa megyéjében valósul meg. A beruházás két szakaszban jön létre Fantanele és Cogealac települések körzetében. A projekt első szakasza Fantanelében valósul meg még az idei évben, és összesen 139 szélturbinából fog állni, amelyek névleges összteljesítménye 347,5 MW lesz. A második szakaszra Cogealac közelében kerül sor 252,5 MW névleges összteljesítménnyel, és jövőre helyezik üzembe. A teljes beruházás így 240 szélturbinából fog állni, amelyek névleges teljesítménye egyenként 2,5 MW. A projekt névleges összteljesítménye 600 MW lesz, ami több mint kétszerese a jelenlegi legnagyobb európai szélerőmű (Whitelee, Skócia) kapacitásának.
Eva Novakova, sajtóreferens, CEZ Csoport