A helyszíni vizsgálat indokaként az Európai Bizottság arra hivatkozott, hogy olyan tájékoztatást kapott, miszerint a CEZ Csoport megkísérelte a villamos energia nagykereskedelmi piacán zajló verseny fejlődésének a korlátozását. Az indoklás konkrétan úgy fogalmaz, hogy az információk szerint a CEZ Csoport akadályokat gördít a versenytársai erőmű-beruházásai elé, részt vesz a barnaszén-kereskedelem korlátozásában, és befolyásolja a cseh villamos energia nagykereskedelmi piac árait.
Megítélésünk szerint a vizsgálat logikusan következik a CEZ Csoport növekedési üteméből, mivel a csoport a közelmúltban az egyik legnagyobb európai energetikai vállalattá nőtte ki magát, így ugyan- olyan szigorú vizsgálatoknak kell alávetnie magát, mint általában a hasonló méretű vállalatoknak. 2006-ban például az Európai Bizottság 6 ország 20 energetikai nagyvállalatát vizsgálta hasonló módon, míg 2009 márciusában a francia EDF-nél végzett átfogó vizsgálatot.
Meggyőződésünk, hogy a villamosenergia piaccal kapcsolatos valamennyi intézkedésünk megfelel minden vonatkozó jogi előírásnak, szabálynak és a jó modor követelményeinek. Tekintve, hogy maga az Európai Bizottság minősítette az EU legnyitottabb piacának a cseh piacot, biztosak vagyunk benne, hogy a jelen vizsgálat is hasonló megállapításra fog jutni.
Ebben az értelemben tehát üdvözöljük a vizsgálatot, és lehetőségként tekintünk rá, melynek segítségével eloszlathatjuk a versenytársaink és más, velünk régóta üzleti vitában álló vállalatok által terjesztett spekulációkat. Feltételezzük, hogy az általuk nyújtott tájékoztatás indította a Bizottságot a vizsgálat elrendelésére, és hogy ezen információk hitelességét is ellenőrizni fogják.
A CEZ Csoport minden tekintetben maximálisan együttműködik az ellenőrökkel.