„Azok az országok, ahol a MOL Csoport aktív szerepet játszik, azonosak a CEZ Csoport terjeszkedési célterületeivel. A MOL-lal való közös együttműködés lehetővé teszi a CEZ számára, hogy megerősítse helyzetét a közép-és délkelet-európai villamosenergia piacokon egy, a gázpiacon erős pozícióval bíró partner segítségével. A CEZ és a MOL kezdeti vegyesvállalati projektjei az érintett országok növekvő energia árai, valamint a szoros együttműködésből adódó hozzáadott értékek miatt rendkívül vonzóak. Ilyen előny a MOL hőenergia vásárlása, a gázturbinák alternatív tüzelőanyag felhasználási képessége, és a már meglévő infrastrukturális háttér.” - hangsúlyozta Martin Roman, a CEZ igazgatótanácsának elnöke és elnök-vezérigazgatója.
„Ez az együttműködés növeli az energia ellátás biztonságát, jelentős szinergiákat biztosít, továbbfokozza a finomítói hatékonyságot, valamint Európában megerősíti a MOL vezető szerepét ebben a tekintetben. További előny a MOL számára a regionális szerep erősödése, és a partnerek közötti korábbi sikeres határokon átívelő kereskedelem folytatása. A stratégiai partnerség a további növekedés lehetőségét is megteremti az attraktív regionális energia piacon.” – nyilatkozta Hernádi Zsolt a MOL Csoport igazgatósági elnöke és elnök-vezérigazgatója.
A CEZ és a MOL olyan közös vállalkozást hozott létre, amelyben a felek egyenlő sajáttőke részesedéssel, szavazati joggal, és hasonló operatív döntéshozatali jogkörrel rendelkeznek. A vegyes vállalat a gázalapú energiatermelésre, és az ehhez kapcsolódó gáz infrastruktúrára összpontosít Közép-és Délkelet-Európa négy országában: Szlovákiában, Magyarországon, Horvátországban és Szlovéniában. Az első nagyobb beruházás a MOL Csoport pozsonyi és százhalombattai (Dufi) finomítóiban tervezett kombinált ciklusú gázerőművek megépítése. Az épülő erőművek beépített teljesítőképessége 800 megawatt lesz, emellett Pozsonyban a meglévő hőerőművet is korszerűsítik, aminek a teljesítménye így 160 megawattra növekedik. A várható befektetés a két projekt esetében 1,4 milliárd euró. A vegyes vállalati megállapodás keretében a MOL a közös vállalatba viszi a telephelyeken jelenlegi is üzemelő hőtermelő berendezéseket, és az ezekhez kapcsolódó infrastruktúrát. A közös vállalkozás pénzügyi finanszírozása még tárgyalás részét képezi, azonban a célkitűzés az, hogy a lehető legnagyobb mértékben kihasználásra kerüljön a projektfinanszírozás.
Annak érdekében, hogy ezt a stratégiai szövetséget megerősítse, a CEZ 7 százalékos részesedést vásárol a MOL sajátrészvényeiből, ezzel egy időben pedig egy amerikai vételi opciót ad el a MOL-nak 20 000 Ft-os kötési árfolyamon. Ez az opció az aláírástól számított három éven belül hívható majd le. Az opció prémiuma fedezi a kötési árfolyam és a vételár közötti különbséget, valamint garantálja a CEZ számára a tőkebefektetési költségek fedezetét az opció lejártáig, vagy annak lehívásáig.
A MOL-lal kötött stratégiai szövetség kivételes, új növekedési potenciált jelent, valamint lehetőséget a CEZ Csoportnak az energiatermelés diverzifikálására, és így a természetes gáz, mint alacsony szén-dioxid kibocsátású üzemanyag előtérbe helyezésére. Az erőművi beruházások azokon a piacokon történnek, ahol a CEZ még nincs jelen, mint például Szlovákiában, Magyarországon, és potenciálisan Szlovéniában és Horvátországban. A térség második legnagyobb szereplőjével, a MOL Csoporttal való együttműködésnek köszönhetően a CEZ megerősíti vezető szerepét a közép-és délkelet-európai energetikai szektorban.
A CEZ-zel megvalósuló együttműködés a MOL számára jelentős szinergiát teremt abban, hogy saját áramellátását nagyobb biztonsággal tudja ellátni. A megállapodás tovább növeli a finomítói hatékonyságot, fejleszti a finomítói komplexitást, valamint megerősíti a MOL finomítóinak az európai finomítók között elfoglalt előkelő helyét.. Az erőmű telephelyének közös optimalizálásával, és a kedvezőbb villamos energia hálózati költségeknek köszönhetően további CAPEX és OPEX megtakarításokat lehet realizálni. A MOL élvezi majd az alternatív tüzelőanyagok kapcsolt hőtermeléséből adódó előnyöket, valamint lehetősége adódik majd, hogy értéket teremtsen az ehhez kapcsolódó gáz-és áramkereskedelmi lehetőségekből. A CEZ-zel való együttműködés hiányában a MOL-nak az áram 60 százalékát, és a gáz 15 százalékát külső forrásokból kellett volna megvásárolnia.
Az idei évtől kezdődően számos közép- és délkelet-európai ország néz szembe áramellátási deficittel, így a jövőben importálni kényszerül majd az áramot. Az elkövetkező évtizedben várhatóan a kereslet-kínálat közti különbség tovább nő, és ezt a különbséget hatékony energiatermelő egységekkel kell majd pótolni. A térség két vezető vállalatának közös, piaci együttműködése stabilitást és növekedést hoz majd mind a CEZ, mind a MOL számára.
A CEZ Magyarország a CEZ Csoport leányvállalataként 2006 óta folytat villamosenergia kereskedelmet hazánkban. A társaság azonos jogi környezetben és feltételekkel működik, mint a többi hazai villamosenergia-kereskedő vállalat. A hazai leányvállalat tevékenységéhez az anyavállalat hátteret, infrastruktúrát biztosít, illetve a kockázatkezelésben is partner. A CEZ Magyarország megalakítása fontos stratégiai lépés volt a CEZ számára. A hazai közvetlen jelenlét előnyeit a CEZ Csoport többek között a MOL-al tervezett együttműködés kapcsán is realizálhatja már 2008-ban, illetve az itteni leányvállalat lokális tapasztalatai és kapcsolatrendszere előnyös a térségbeni további terjeszkedés szempontjából is.
A CEZ Csoport
A CEZ Európában a vezető szolgáltató mintegy 7 millió ügyféllel, beépített kapacitása pedig meghaladja a 14 300 megawattot. A piaci kapitalizációja több mint 30 milliárd euró. A Cseh Köztársaság mellett a CEZ Csoport tíz közép-és délkelet -európai országban van jelen. Bulgáriában 1,9 millió fogyasztót kiszolgáló elosztóhálózattal rendelkezik, ezen kívül tulajdonában van a várnai feketeszén-erőmű is. A szomszédos Romániában 1,4 millió fogyasztót lát el árammal. A CEZ Csoport két erőmű tulajdonosa Lengyelországban, és aktív szereplője az összes közép-és délkelet-európai ország villamos energia kereskedelmének. A helyi partnerekkel közösen együttműködve további erőművek építését tervezi Boszniában, Gacko városában, emellett keresi a további növekedés lehetőségeit.
További információ: www.cez.cz
A MOL Rt.
A MOL Rt. Közép-Kelet Európa független vezető integrált olaj és gáz vállalata, mely nemzetközi érdekeltségein túl budapesti székhellyel is rendelkezik. A MOL csoport piaci részesedése meghaladja a 16 milliárd USD-t. A vállalat Európában, Közép-Keleten, Afrikában és FÁK országaiban egyaránt érdekeltségekkel rendelkezik; miközben világszerte a MOL 15 000 főt foglalkoztat. A vállalat 3 első osztályú olajfinomítót üzemeltet Magyarországon, Szlovákiában és Olaszországban, emellett 1000 benzinkút közelében Közép –és Dél-Kelet Európa szerte, valamint Dél-Olaszorszában is töltőállomásai vannak. 2006-ban a MOL szénhidrogén készlete mintegy 331.5 millió hordó volt, termelése pedig elérte a napi 102.6 ezer hordót. A MOL csoport ezenkívül fenntart több, mint 5000 km hosszúságú nagynyomású földgázvezetéket, és petrolkémiai termékek gyártásában is közreműködik.
További információ: www.mol.hu